O poważnych sprawach na wesoło

W listopadzie 2017 r. w naszej szkole odbyły się działania z zakresu profilaktyki, adresowane do dzieci, młodzieży i rodziców uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Gościliśmy aktorów krakowskiego teatru "Kurtyna", który zaprezentował spektakle, poruszające ważne tematy w humorystyczny sposób. Wizyta aktorów była możliwa dzięki współpracy szkoły z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Trzcianie.
Spektakl dla Rodziców -   odbył się podczas wywiadówki w dniu 21.11.2017r. W pouczającym spektaklu Rodzice mogli zobaczyć, jakie niebezpieczeństwa czyhają na współczesną młodzież, a także jak ważne jest budowanie dobrych relacji z dzieckiem i jakie są konsekwencje braku rozmowy z nastolatkami.
Bajka profilaktyczna "Kajtek szuka przyjaciela" dla klas 0-III

Ta miniatura teatralna, oprócz tradycyjnych wartości scenicznych (zabawna, dynamiczna akcja, kostiumy, oprawa muzyczna, piosenki, wciągnięcie młodego widza w interakcję) odnosi się do elementarnych podstaw profilaktyki przemocy i agresji: uzależnień behawioralnych związanych z grami komputerowymi, budowanie pozycji w grupie rówieśniczej bez elementów przemocy i agresji, edukacja emocjonalna.

Uczniowie klas IV-II gimnazjum  obejrzeli przedstawienie profilaktyczne pt. "O jeden krok za daleko". Tym razem spektakl pokazywał proces narastania patologii w środowisku szkolnym, u których źródeł leżą problemy związane z uzależnieniami od wirtualnego świata gier komputerowych, braku zrozumienia, rozładowania napięcia poprzez zachowania ryzykowne, stosowania przemocy fizycznej i psychicznej, zaniku empatii, zaburzenia i błędy w kształtowaniu pozycji w środowisku rówieśniczym. Bohaterami sztuki była uczennica, która ma ofiarę - koleżankę chorą na astmę, wobec której testuje swoją bezwzględność i wyższość. Swoją pozycję w szkole zdobywa przez lekceważący stosunek do nauki, nauczycieli i "odwagę" w podejmowaniu zachowań ryzykownych. Na co dzień wobec swoich kolegów i koleżanek stosuje siłę fizyczną i przemoc emocjonalną, zastraszanie za pomocą wpisów w Internecie i szkalujących esemesów. W swoich poczynaniach posuwa się aż do sytuacji, w której ofiara omal nie traci życia.