Młodzież z Kamionnej uczciła pamięć pomordowanych w Katyniu

"Jeśli zapomnę o nich,
Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie”

Adam Mickiewicz

W ramach projektu IPN "Katyń – ocalić od zapomnienia" w 2009 roku w całej Polsce i za granicą miała miejsce akcja sadzenia dębów katyńskich upamiętniających 21 975 zamordowanych Polaków.
 W Kamionnej tablica pamiątkowa poświęcona jest majorowi Ludwikowi Napoleonowi Siemińskiemu, zamordowanemu w kwietniu 1940 roku przez NKWD w Katyniu.

Z tej okazji, 5 kwietnia 2017r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Kamionnej, uczcili pamięć pomordowanych niezwykłą lekcją historii, przygotowaną przez pana Mirosława Koralewskiego. Uczestnicy mieli okazję, dzięki fragmentom listów, relacji, utworów literackich i nagrań przeplatanych utworami wykonywanymi przez zespół Vox Eremi, pod kierunkiem pani Renaty Paruch,  prześledzić losy pomordowanych. Wspomniano również o  ofiarach katastrofy smoleńskiej, którzy zginęli w drodze na uroczystość upamiętniającą nieludzki mord na naszych bohaterach narodowych. Dzięki ekspozycji przygotowanej przez panią Barbarę Burkowicz młodzież mogła zapoznać się z fragmentami tekstów i fotografii źródłowych.  Następnie uczniowie, na czele z pocztem sztandarowym i reprezentacją Samorządów Uczniowskich obu szkół, udali się pod pomnik katyński,  gdzie  zapalili znicze, a panie dyrektor Katarzyna Janiczek i Halina Kowalczyk złożyły wiązankę kwiatów.

KJ